Dobór organiczny i społeczny cz. 13

Rozwój świadomości logicznej przypuszczać każe, że dobór płciowy przy zwiększonej towarzyskości ludzi w hordzie żyjących i przy wzrastającej zdolności do namysłu i rozwagi stał się istotnie indywidualnym wyborem. Mucke natomiast uważa, że psychologicznie możliwym był wolny wybór płciowy w czasach pierwotnych.

W ogóle trudno jest określić, jaki wpływ wywierały formy związków płciowych na dobór płciowy lub odwrotnie, jak on na nie oddziaływał. Zdaje się jednak rzeczą stwierdzoną, że wolna indywidualna miłość płciowa, nie związana ślep z konwencjonalnymi prawidłami i przepisami obyczajowymi jest dopiero psychologicznym wytworem wyższej kultury.

Gdy mowa o doborze naturalnym, zapomina się zazwyczaj, że oprócz fizycznego i płciowego doboru istnieje i psychiczny, który mianowicie gra wielką rolę u gatunków zwierzęcych posiadających zróżniczkowany system nerwowy i odpowiadającą mu podmiotową świadomość. W walce o byt uwaga, odwaga, wytrwałość, bystrość, chytrość i t. p. są to bardzo cenne bronie, często wiele skuteczniejsze niż siła mięśniowa lub zdolność rozrodcza.

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  Wynajem aut Częstochowa
  wynajem auta z kierowcą poznań
  wynajem autokarów łódź
  wynajem autokarów wrocław
  wynajem busów podkarpacie
  wynajem dlugoterminowy samochodow
  wynajem długoterminowy aut
  wynajem długoterminowy samochodu
  Wynajem magazynów Katowice
  wynajem magazynów kraków